چهار سوی علم
 

گلف استریم یک نوع جریان آب است در اقیانوس . جریانی که از دیگر جریان های آب اقیانوسی مشهورتر است .

گلف استریم همچون رودخانه ای که به جای خشکی ، در میان آب های اقیانوس ، پیشروی می کند.

اگر همه ی رودخانه های دنیا را پهلوی هم بگذارند ، باز گلف استریم از همه ی آنها بزرگ تر است .

گلف استریم به موازات ساحل شرقی ایالات متحده ، و به سوی شمال ، در جریان است . سرتاسر اقیانوس اطلس را تا شمال می پیماید و سپس به سوی شمالغرب اروپا ، رهسپار می شود .

گلف استریم رنگ مشخصی دارد . رنگش آبی _ نیلی روشن است ولذا جریانش در میان آب های سبز و خاکستری رنگ اطراف خود ، به خوبی نمایان است . آب گلف استریم از حرکت آب های سطحی نزدیک استوا ، در اقیانوس اطلس ، جریان می یابد ، و این « جریان » به سوی غرب به پیش می رود .

بنابراین ، گلف استریم با حرکت به طرف شمال آمریکای جنوبی و با عبور از دریای « کارائیب » ، شروع می شود ، وهنگامی واقعاً نام گُلف استریم به خود می گیرد که حرکت خود را به موازات ساحل شرقی ایالات متحده ی امریکا ، به سوی شمال دنبال می کند .

چون که شروع گلف استریم در یک ناحیه ی بسیار گرم جهان است ، خود آن نیز یک جریان آب گرم بشمار می آید.

وجود چنین جریان بزرگی از آب گرم سبب دگرگونی های چشمگیری در آب و هوای بسیاری از مناطق جهان شده است .

اکنون چند نمونه ی شگفت انگیز از این دگرگونی ها را در اینجا می آوریم :

بادهایی که در اروپای شمالی برفراز گلف استریم می گذرند ، هوای گرم را به قسمت هایی از نروژ ، سوئد ، دانمارک ، هلند و بلژیک می رسانند . در نتیجه ، این مناطق هر اندازه هم که رو به شمال باشند زمستان معتدل تری از جاهای دیگر همین کشورها دارند . همچنین بندرهایی که در سواحل نروژ هستند ، از یخبندان در سراسر ایمنند .

به برکت وجود گلف استریم ، لندن و پاریس نیز دارای آب و هوای ملایم زمستانی گردیده اند . گویند که این دو شهر مانند لابرادورجنوبی ، در شمال واقعند وباید مانند آنجا زمستانی کشنده داشته باشند .

بادهایی که برفراز گلف استریم می گذرند ، گرم و مرطوبند . از این رو هنگامی که این بادها سرد می شوند ، مانند آنچه که در زندگی نیوفاندلَند رخ می دهد ، مه غلیظی را پدید می آورند . بدینگونه است که مه بسیار خطرناک گراندبَنگر واقع در « نیوفاندلند » شهرت گرفته است .

گلف استریم در هوای زمستانی آمریکای شمالی اثر کمتری بخشیده تا در اروپا . زیرا بادهای زمستانی ، آنسان که در اروپا برفراز گلف استریم می گذرد ، در آنجا هرگز نیست .


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یکم مهر ۱۳۸۸ توسط محمدرضا امینیان
: